Jaworzyna Krynicka (1114 m n.p.m.) jest jednym z najwyższych szczytów Beskidu Sądeckiego. Od jej nazwy pochodzi także nazwa jednego z dwóch pasm tych gór, które rozciąga się od doliny Popradu na zachodzie po dolinę Kamienicy, Mochnaczki i Muszynki na wschodzie. Jaworzyna jest niezwykle popularna wśród turystów o każdej porze roku. Prowadzą na nią szlaki piesze, zaś zimą na jej stokach opadających w stronę Czarnego Potoku działają trasy narciarskie. By dostać się na szczyt, można oczywiście wybrać wycieczkę pieszą. Ale jest też prostszy i mniej męczący sposób, czyli kolej gondolowa.
Znajdująca się w pobliżu dwóch ważnych i chętnie przez turystów odwiedzanych miejscowości wypoczynkowych i uzdrowisk, Krynicy-Zdroju i Muszyny, Jaworzyna Krynicka jest popularnym celem wycieczek turystycznych. Prowadzą na nią szlaki piesze z Krynicy – czerwony i zielony oraz Muszyny – zielony. Oczywiście można też wędrować z innych miejscowości, jak np. z Żegiestowa, wykorzystując połączenia różnych szlaków, ale są to już wędrówki znacznie dłuższe.
Szczyt Jaworzyny oferuje piękne widoki na całą okolicę, a przy dobrej widoczności można stąd podziwiać także panoramę Tatr. W ostatnich latach możliwości obserwacyjne jeszcze się poprawiły dzięki wybudowaniu tarasu widokowego na dachu górnej stacji kolei gondolowej na Jaworzynie. W budynku stacji działa też bar, gdzie można odpocząć po wędrówce. Dostępne są też toalety. W odległości około 10 min spaceru od szczytu, przy zielonym szlaku turystycznym znajduje się schronisko PTTK na Jaworzynie Krynickiej.
Zimą Jaworzyna to także jedno z najważniejszych miejsc do szusowania w Beskidzie Sądeckim. Trasy wytyczone na zboczach opadających w stronę Czarnego Potoku należą do średnich i trudnych i są przeznaczone w dużej części dla bardziej doświadczonych narciarzy.
Kolejka gondolowa na Jaworzynę Krynicką zarządzana jest przez Polskie Koleje Linowe S.A. Należy do najdłuższych w Polsce, a długość jej trasy to 2 211 m. Obsługiwana jest przez cały rok z przerwą techniczną konieczną na sprawdzenie i konserwację, którą przeprowadza się w czasie najniższego ruchu turystycznego. Zimą wagoniki-gondole wwożą na szczyt przede wszystkim narciarzy spragnionych szusowania na stokach Jaworzyny Krynickiej. Z kolei w pozostałych porach roku jest to doskonała pomoc dla turystów, którzy chcą wędrować szlakami Beskidu Sądeckiego.
Kolejka na Jaworzynę pokonuje na odcinku ponad 2,2 km różnicę wysokości wynoszącą 468 m. Dolna stacja znajduje się w Czarnym Potoku, na wysokości 645 m n.p.m., niemal na samym szczycie góry. Turystów wożą sześcioosobowe wygodne wagoniki-gondole poruszające się z prędkością około 5 km/h. Wjazd na szczyt zajmuje około 10 min. Wagoniki wyposażone są w kosze do przewozu 6 par nart oraz desek snowboardowych. Latem z kolei z wjazdu korzystać mogą rowerzyści ze swoim sprzętem.
Wjazd kolejką gondolową na Jaworzynę pozwala zaoszczędzić dość męczącego podejścia na szczyt oraz efektywnie planować wycieczki po Beskidzie Sądeckim. Pokonując pierwszy odcinek gondolą, można nie tylko podziwiać piękne widoki, ale także zaoszczędzić ponad dwie godziny, które warto wykorzystać na dłuższą wędrówkę grzbietową. Kolej gondolowa to także świetne rozwiązanie dla rodzin z dziećmi podczas planowania spędzania czasu w rejonie Muszyny i Krynicy. Wjazd zaoszczędzi podejścia i pozwoli łatwiej zaplanować górską wycieczkę. Jest też dodatkową atrakcją. Dla najmłodszych bardzo fajną wycieczką może być sam wjazd połączony ze spacerem do schroniska i powrotem na dół także kolejką.
Bilety na kolej gondolową można kupić w kasach na stacjach, w automatach biletowych oraz online na stronie obiektu.