Krynica-Zdrój jest jednym z najbardziej znanych polskich uzdrowisk. Od XIX w. cieszy się zasłużoną renomą nie tylko miejsca znanego z wód leczniczych, ale także ośrodka kulturalnego i miejsca, w którym wypada się pokazać. Dziś wprawdzie realia nieco się zmieniły, ale Krynica pozostaje przodującym uzdrowiskiem, które ma także bogatą ofertę kulturalną. Od kilkunastu lat wyrasta także na świetnie prosperujące centrum turystyki letniej i zimowej. Bliskość szlaków, położenie u stóp Jaworzyny Krynickiej, a zimą liczne działające wokół ośrodki narciarskie sprawiają, że turyści przebywają tu przez cały rok.
Krynica jest uzdrowiskiem, które od ponad 150 lat nieprzerwanie przyciąga kuracjuszy i turystów. Tutejsze wody mineralne pomagają w leczeniu licznych schorzeń od układu narządów ruchu po serce i układ oddechowy. Dzielnica uzdrowiskowa wyraźnie odróżnia się od pozostałej części miasta. Skupiona jest wokół pięknego Parku Zdrojowego i deptaka, przy którym stoją zabytkowe budynki kurortu – Domy Zdrojowe, pensjonaty, pijalnie wód mineralnych, z największą, nowoczesną Pijalnią Główną. Klimat tego miejsca tworzą drewniane wille, które odrestaurowane służą nadal gościom oraz mieszczą restauracje i inne lokale usługowe.
Godnym odwiedzenia miejscem w Krynicy jest Góra Parkowa, na którą można wjechać kolejką linowo-terenową. Wybudowana w 1937 r. była pierwszą taką kolejką w Polsce, a budynek dolnej stacji to bardzo udany przykład modernizmu.
Krynica jest też nierozerwalnie związana z postacią Nikifora, łemkowskiego malarza – prymitywisty, którego prace wystawiane są dziś w galeriach w Polsce i za granicą. W mieście można odwiedzić jego Muzeum ze zrekonstruowaną pracownią oraz ciekawymi obrazami, a także zobaczyć pomnik Nikifora.
Krynica leży w Beskidzie Sądeckim, na jego Pograniczu z Beskidem Niskim. Przez miasto przechodzi jeden z najsłynniejszych polskich szlaków pieszych – Główny Szlak Beskidzki, oznaczony kolorem czerwonym. Każdego roku pokonują go setki turystów, którzy szukają noclegów w Krynicy, żeby odpocząć na trasie swojej wędrówki. Ale okoliczne góry pocięte są też siecią innych szlaków pieszych, które można ze sobą łączyć, tworząc dłuższe i krótsze pętle. Można stąd wejść m.in. na Jaworzynę Krynicką i wędrować grzbietem tego Pasma Beskidu Sądeckiego lub dojść do znajdującej się po sąsiedzku Muszyny.
Zimą w Krynicy działa kilka dużych ośrodków narciarskich, z których najbardziej znanymi są Słotwiny oraz Jaworzyna Krynicka. Oferują one zróżnicowane trasy narciarskie zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych narciarzy.
Dla tych, którzy w wypoczywają w Beskidzie Sądeckim z nastawieniem na relaks, jak również aktywną turystykę, pensjonaty Krynica-Zdrój mają bardzo szeroką ofertę. Miejsc noclegowych w różnym standardzie jest tu bardzo dużo. Trzeba jednak pamiętać, że Krynica jest dużym, gwarnym kurortem, co może trochę przeszkadzać miłośnikom ciszy i spokoju.
Krynica-Zdrój na pewno jest kurortem, który warto odwiedzić i poznać, przebywając w Beskidzie Sądeckim. Jej położenie i atrakcje sprzyjają wypoczynkowi. Ale dla szukających spokoju i ciszy noclegi w tym mieście mogą nie być optymalnym rozwiązaniem.
Wystarczy jednak przenieść się kilkanaście kilometrów dalej, by trafić do kameralnego kurortu Muszyna. Tu oferta noclegowa jest na równie wysokim poziomie, a gościnne obiekty, takie jak Pensjonat Klimek oferują najwyższą jakość usług i domową, przyjazną atmosferę. Cisza, spokój i kontakt z naturą sprzyjają relaksowi, a jednocześnie Krynica jest na tyle blisko, że można korzystać z jej uroków i atrakcji.