Turystyka zdrowotna i uzdrowiskowa wydają się pojęciami tożsamymi. Jednak jeśli przyjrzeć się im głębiej, okaże się, że takimi nie są. Turystyka uzdrowiskowa jest pojęciem dość wąskim, zakładającym wyjazd do miejscowości posiadającej status uzdrowiska, w celu poddania się zabiegom z wykorzystaniem balneoterapii, mającym na celu profilaktykę lub leczenie konkretnych schorzeń. W tym rozumieniu turystyka uzdrowiskowa zawiera się w turystyce zdrowotnej, która oznacza wyjazd do jakiegoś miejsca w celu poprawy swojego zdrowia, regeneracji organizmu czy też dbania o kondycję fizyczną i psychiczną.
Turystyka uzdrowiskowa, znana też jako turystyka lecznicza, może być realizowana jedynie w miejscowościach posiadających oficjalny status uzdrowiska. Takich miejscowości jest obecnie w Polsce 47. Położone są zarówno w górach, jak i na nizinach, kilka uzdrowisk znajduje się też nad morzem. Największe skupiska miejscowości uzdrowiskowych to Dolny Śląsk oraz Małopolska. Tutejsze uzdrowiska opierają się zarówno na źródłach mineralnych, jak i specyficznym, górskim mikroklimacie, który jest korzystny w leczeniu wielu chorób.
Nie każdy pobyt w uzdrowisku można nazwać turystyką uzdrowiskową. Aby spełnić jej warunki, należy korzystać z zabiegów realizowanych w sanatoriach i szpitalach uzdrowiskowych, a związanych głównie z wykorzystaniem balneoterapii. Wykorzystuje się w niej wody mineralne oraz borowiny lub inne utwory geologiczne tworzące błota i glinki nazywane peloidami. Pobyty uzdrowiskowe mogą mieć zarówno charakter leczniczy, jak i profilaktyczny.
Turystyka uzdrowiskowa jest jedną z form turystyki zdrowotnej. Jest ona pojęciem znacznie szerszym i pozwalającym na większą dowolność w kształtowaniu pobytu. Przede wszystkim nie musi się odbywać w uzdrowiskach, a jeśli nawet w nich, to niekoniecznie w sanatoriach czy szpitalach. Regeneracja sił, poprawa kondycji fizycznej i psychicznej, turnusy relaksujące mogą odbywać się w każdym miejscu mającym odpowiednie warunki do tego typu działań. Oczywiście uzdrowiska spełniają te wszystkie wymagania, ale nie są jedynymi miejscami, gdzie można wyjechać, by odnowić siły witalne. Poprawie kondycji, regeneracji służą na przykład pobyty w ośrodkach Spa and Wellness, turnusy rehabilitacyjne, wyjazdy połączone z ćwiczeniami fizycznymi, a także z uprawianiem jogi czy medytacją.
W Polsce status uzdrowiska ma 47 miejscowości. Żeby go otrzymać, trzeba spełniać rygorystyczne normy dotyczące nie tylko posiadania odpowiednich zasobów np. wód mineralnych czy właściwego klimatu, infrastruktury leczniczej, ale także zanieczyszczenia powietrza czy walorów przyrodniczych. Wśród najpełniej obdarzonych przez naturę takimi właśnie właściwościami jest Beskid Sądecki. Zlokalizowanych jest tu aż 6 uzdrowisk wykorzystujących miejscowe wody mieniane. Są wśród nich uzdrowiska Muszyna i Złockie, które rozwijały się od okresu dwudziestolecia międzywojennego.
Wody mineralne występujące w Muszynie są bogate w magnez, wapń, sód, potas, selen i żelazo i wspomagają leczenie chorób układu pokarmowego oraz oddechowego. Dodatkowym atutem tego miejsca jest górski klimat oraz otoczenie mieszanych lasów, które poprawiają jakość powietrza. W Muszynie korzystać można z szerokiej gamy zabiegów leczniczych oferowanych przez tutejsze sanatoria. Muszyna nie jest jednak ukierunkowana tylko na turystów przybywających w celach leczniczych. To prężny, choć kameralny, a przez to niezwykle przyjazny ośrodek turystyczny, gdzie można uprawiać turystykę zdrowotną. Służy temu możliwość wykupywania zabiegów regeneracyjnych i relaksacyjnych, liczne możliwości uprawiania turystyki aktywnej, a także rewelacyjny, działający profilaktycznie klimat. W Muszynie skorzystać można nie tylko z oferty sanatoriów, ale też ze strefy Spa and Wellness w kompleksie Klimek. Pozwalają one na regenerację sił oraz wspomagają odnowę i relaks niezbędne do utrzymywania równowagi fizycznej i psychicznej.
Centrum Rekreacji i Sportu Zapopradzie to idealne miejsce dla tych, którzy pragną wzmocnić zdrowie i odprężyć się, korzystając z licznych atrakcji, które stymulują ciało i umysł. Znajdujący się tu kompleks basenów termalnych, spa i centrum wellness pozwala na w pełni odciąć się od codziennego zgiełku, a jednocześnie korzystać z leczniczych właściwości wód mineralnych. Dodatkowo, otaczające nas tereny górskie stanowią doskonałe miejsce do aktywnego wypoczynku i wycieczek. Wszystko to czyni baseny Zapopradzie nie tylko miejscem wyjątkowego wypoczynku, ale także kierunkiem dla turytów, którzy szukają harmonii między zdrowiem a przyjemnością.