Wycieczki w góry to doskonały sposób na aktywne spędzanie czasu o każdej porze roku. Oczywiście trzeba zawsze brać pod uwagę warunki i dobierać trasy do pory roku, pogody oraz własnych możliwości. Wybierając się na wędrówkę, warto zadbać o odpowiednie ubranie w góry, które będzie adekwatne do pory roku. Przyczyni się nie tylko do większego komfortu, ale w wielu przypadkach może decydować o bezpieczeństwie w terenie.
Wiosną w górach można zastać bardzo zróżnicowane warunki pogodowe – od śniegu, wiatru i mrozu po temperatury przekraczające 20 stopni Celsjusza. Dlatego tak ważne jest każdorazowe śledzenie prognoz pogody i dobranie odzieży do zapowiadanych warunków. Jak się ubrać o tej porze roku? Tak, by poszczególne warstwy można było zdejmować lub zakładać zależnie od temperatury. Warto zadbać o termoaktywną koszulkę, która dobrze odprowadza wilgoć, a w razie chłodu kumuluje ciepło. Na nią zakładamy bluzę z polaru, Powerstretchu czy innego funkcjonalnego materiału, która zapewni dogrzewanie. Ostatnia warstwa to softshell (nie jest wodoodporny) lub hardshell, czyli kurtka zabezpieczająca przed wiatrem i opadami. Spodnie w góry na wiosnę mogą być wykonane z softshellu lub innego funkcjonalnego materiału, który odprowadza wilgoć. Wiosną, szczególnie wczesną, warto wciąż mieć w pogotowiu czapkę i rękawiczki. Oczywiście, gdy temperatura rośnie, zakładamy koszulkę z krótkim rękawem, lżejsze spodnie, a także możemy zrezygnować z kurtki, bluzy albo obydwu tych warstw. Przegrzewanie jest tak samo złe, jak wychładzanie.
Ubranie w góry latem powinno przede wszystkim dobrze regulować termikę. Sprawdzą się tu lekkie koszulki z krótkim lub długim rękawem wykonane z funkcjonalnych włókien odprowadzających wilgoć, zarówno syntetycznych, jak i naturalnych. Wśród naturalnych warto wymienić choćby włókna bambusowe, Tencel czy wełnę merino. Cienkie dzianiny z merino są idealne na lato, bo chronią przed przegrzewaniem. Na szczególnie gorące dni sprawdzają się też materiały dające uczucie chłodzenia, takie jak np. Coolmax. Dolna część odzieży letniej w góry to spodnie lub spodenki wykonane z lekkich, oddychających tkanin, które zadbają o dobrą gospodarkę wilgocią. Bardzo praktycznym rozwiązaniem są spodnie 2w1, czyli z odpinanymi nogawkami – można je nosić zarówno jako długie spodnie, jak i szorty. W plecaku na letnie wędrówki powinna się znaleźć bluza oraz kurtka przeciwdeszczowa- dobra pogoda rankiem może w kilka godzin zmienić się w ulewę, a nawet burzę. Latem warto też pamiętać o przewiewnym nakryciu głowy – czapce z daszkiem, chustce lub wielofunkcyjnym kominie.
Jesień w górach podobna jest pod względem warunków do wiosny. Pogoda jest zmienna i można spotkać zarówno bardzo gorące, wręcz upalne dni, jak i deszcz, słotę, a w końcu przymrozki i opady śniegu. Ubiór i przygotowanie do wędrówki powinno być więc podobne jak wiosną, a podstawą musi być śledzenie prognoz pogody.
Jak się ubrać zimą w góry? Podobnie jak wiosną i jesienią, ale w cieplejszej wersji. Oprócz termoaktywnej koszulki o wyższej gramaturze sprawdzą się też podobne leginsy zakładane pod spodnie. W wyjątkowo chłodne dni można pomyśleć też o ocieplanych spodniach. Do tego ciepła, ale jednocześnie odprowadzająca wilgoć, bluza oraz kurtka o właściwościach wodoodpornych i wiatroodpornych (hardshell). W zimowym stroju nie można pominąć czapki i rękawiczek, a przy silnym wietrze sprawdza się też komin osłaniający twarz. Podczas wędrówki w śniegu warto zaopatrzyć się w stuptuty, czyli ochraniacze zabezpieczające dolną część spodni i buty przed przedostawaniem się śniegu. Zimą przydadzą się też solidne buty nad kostkę wyposażone w wodoodporną membranę (w innych porach roku, zależnie od warunków, można je zastąpić lżejszymi butami, w tym niskimi butami trekkingowymi).