Łopata Polska to obszar w rejonie Żegiestowa, który z trzech stron opływa Poprad. Rzeka tworzy tu zakola, które oddzielają fragmenty lądu, wyglądając jak „półwyspy”. Znajdują się one po obydwu stronach granicy i od swojego kształtu nazwane zostały Łopatą Polską i Łopatą Słowacką. Poza samym malowniczym położeniem atrakcją Łopaty Polskiej są licznie żyjące tu gatunki ptaków. To właśnie ze względu na nie wytyczono tu ścieżkę ornitologiczną.
Turystyka ornitologiczna od kilkunastu lat staje się w Polsce coraz bardziej popularna. Moda na nią nadeszła z zachodu, gdzie podglądanie ptaków w ich naturalnym środowisku to dla wielu osób ulubiony sposób na spędzanie czasu wolnego oraz kontakt z naturą. W Polsce ten rodzaj turystyki w pierwszej kolejności stał się popularny na terenach bagiennych, takich jak rozlewiska Biebrzy Narwi, Poleski Park Narodowy czy Park Narodowy Ujście Warty. Jednak ptaki żyją i gniazdują nie tylko na bagnach. Wiele gatunków można spotkać także w górach, a ich ulubionym miejscem występowania są brzegi górskich rzek.
W Beskidzie Sądeckim do najlepszych miejsc do obserwacji ptaków zalicza się Łopata Polska w okolicach Żegiestowa i Muszyny. Zielony teren, który z trzech stron opływają wody Popradu, zamieszkuje kilkadziesiąt gatunków ptaków, zarówno wodnych, jak i leśnych oraz popularnych w miejscowościach. Wchodzi ona w skład Ostoi Popradzkiej należącej do europejskiej sieci obszarów chronionych Natura 2000.
Ścieżka ornitologiczna na Łopacie Polskiej jest doskonałą propozycją na spacer dla każdego, kto odpoczywa w Muszynie lub jej okolicach. Trasa liczy około 2 kilometrów i znajduje się na niej 10 przystanków z tablicami informacyjnymi. Dotarcie do wszystkich wraz z wypatrywaniem ptaków i poznawaniem ciekawostek, które także opisano, nie powinno zająć więcej niż 2 h. Trasa jest łatwa, płaska i nie ma podejść. Prowadzi częściowo asfaltem, szutrem oraz leśną drogą. Mogą ją pokonać nawet dzieci oraz seniorzy.
Na tablicach informacyjnych zawarto zdjęcia i wiadomości o ptakach występujących na terenie Beskidu Sądeckiego. Są to jaskółka oknówka, jerzyk, kopciuszek, sikora bogatka, sikora uboga, sikora modra, sroka, sójka, wrona siwa, zięba, dzwoniec, pliszka siwa, gil, pliszka górska, pluszcz, zimorodek, kaczka krzyżówka, mewa białogłowa, bocian czarny, czapla siwa, kormoran, kowalik, pełzacz leśny, rudzik, dzięcioł duży, dzięcioł zielony, dzięciołek, szpak, kwiczoł i kos.
Początek ścieżki znajduje się przy wybudowanym w 1936 r. i wpisanym do rejestru zabytków Sanatorium Wiktor. Trasa jest oznakowana i łatwa w orientacji, a przy wejściu na ścieżkę umieszczono dodatkowo tablice z dużą mapą. Podczas wędrówki można zarówno usłyszeć, jak i zobaczyć liczne ptaki. Najlepszy sezon na ich podglądanie to późna wiosna, od kwietnia do czerwca. Z kolei latem warto wybrać się na ścieżkę rano lub wieczorem, gdy nie ma już upału i ptaki zaczynają żerować. Łatwo wówczas usłyszeć ich świergot, a gdy ma się szczęście, na żerowiskach na Popradzie można dostrzec czaplę lub bociana czarnego.
Ciekawą opcją na spędzanie czasu mogą być również ścieżki przyrodniczo-dydaktyczne, które oferują zarówno relaksujący spacer, jak i możliwość nauki o otaczającej nas przyrodzie