Beskid Sądecki to wspaniałe połączenie górskich krajobrazów, bukowych lasów, polan i łąk górskich oraz dolin rzek i potoków przecinających cały teren. Obrazu dopełniają wplecione w przyrodę wioski i miasteczka, zajmujące przede wszystkim doliny rzeczne lub wznoszące się na zboczach gór wzdłuż potoków. Nie da się ukryć, że cały region jest wprost stworzony do uprawiania turystyki aktywnej, w tym przede wszystkim pieszej i rowerowej. Oprócz szlaków pieszych, którymi opiekuje się PTTK, przez Beskid Sądecki poprowadzono także ścieżki przyrodnicze, dydaktyczne i spacerowe. Pozwalają one dotrzeć do pozostających poza głównymi szlakami miejsc, a dodatkowo dzięki tablicom informacyjnym i broszurom pozwalają na głębsze poznanie przyrody i dziedzictwa regionu.
Pasmo Jaworzyny Krynickiej znajduje się we wschodniej części Beskidu Sądeckiego. U jego podnóży znajdują się dwa znane uzdrowiska Krynica i Muszyna. Wytyczono tu kilka ścieżek przyrodniczo- dydaktycznych i spacerowych, zarówno w bezpośredniej bliskości miejscowości, jak i w miejscach bardziej oddalonych.
Jest to krótki szlak spacerowy zlokalizowany w Muszynie. Ma długość 2,2 km, a jego początek i koniec umiejscowiony jest na ul. Zamkowej. Prowadzi do odrestaurowanych ruin średniowiecznego zamku muszyńskiego, z którego roztacza się fantastyczna panorama okolicy. Trasa biegnie zboczami Góry Zamkowej, wznosząc się sukcesywnie w kierunku jej szczytu. Droga jest częściowo utwardzona, częściowo ma ziemną nawierzchnię. Dosłownie 500 metrów od Góry Zamkowej znajduje się zaś Pensjonat Klimek. Goście pensjonatu mogą więc właśnie tam udać się na poranny spacer, by dzień zacząć i od aktywności fizycznej, i od pięknych widoków na Beskid.
Ścieżka przyrodniczo-spacerowa poprowadzona jest na terenie rezerwatu Las Lipowy Obrożyska koło Muszyny, na zboczach Mikowej Góry. Ma długość 3,7 km i 7 przystanków z tablicami informacyjnymi pozwalającymi poznać przyrodę tego niezwykłego rezerwatu. To jeden z nielicznych zachowanych w polskich Karpatach fragmentów lasu lipowego. Na tablicach opisane zostały poszczególne zbiorowiska roślinne i konkretne gatunki występujące w lesie, a także stanowiska płazów i gadów, które go zamieszkują.
Ścieżka o długości 4,5 km, rozpoczynająca się w Czarnym Potoku i prowadząca na szczyt Jaworzyny Krynickiej. Przebiega przez najcenniejsze przyrodniczo fragmenty bukowych lasów porastających zbocza góry. Na trasie przygotowano 14 przystanków z tablicami informacyjnymi oraz miejsca postojowe z ławkami. Z kilku z nich można oglądać piękne panoramy całej okolicy.
Ścieżka została wytyczona na terenie Nadleśnictwa Tylicz, na zboczach i grzbiecie góry Bradowiec. Rozpoczyna się przy rozlewni wód mineralnych w Tyliczu, a jej koniec znajduje się nieco ponad kilometr dalej na południe. Trasa liczy ok. 4 km, a jej przejście zajmuje półtorej godziny. Ustawiono tu 9 przystanków pokazujących przyrodę i gatunki charakterystyczne dla tego terenu, a także zawierające informacje o gospodarce leśnej.
Ścieżka znajduje się w Muszynie, na zboczach Góry Parkowej w Krynicy-Zdroju i prowadzi na jej szczyt. Idąc utwardzoną wygodną drogą, mija się trzy niewielkie stawki, urokliwe Źródełko Miłości oraz drewnianą kaplicę Przemienia Pańskiego z 1831 r.
Pasmo Radziejowej z najwyższym szczytem Beskidu Sądeckiego, Radziejową, zajmuje jego zachodnią część. Zlokalizowano tu 3 ścieżki przyrodniczo- dydaktyczne.
Ścieżka o długości 2 km znajduje się w dolinie Potoku Uhryńskiego i pokazuje budowę geologiczną Beskidu Sądeckiego. Na 11 przystankach z tablicami informacyjnymi przedstawiono różne formacje skalne występujące w dolinie.
Ścieżka prowadzi najłatwiejszą trasą wejścia na Przehybę. Miejscowość Gaboń, gdzie się rozpoczyna, znajduje się na dość dużej wysokości i dzięki temu podejście na szczyt nie jest zbyt dokuczliwe. Szlak wiedzie asfaltową, wygodną drogą o statusie drogi wewnętrznej i dzięki temu jest łatwo dostępny nawet dla osób o mniejszej mobilności. Przejście zajmuje ok. 2h 15 min, a cała trasa liczy 7 km.
Ścieżka znajduje się w dolinie Roztoki Małej nad Rytrem, na zboczach Pasma Radziejowej. Inspiracją do jej powstania była książka Marii Kownackiej, Rogaś z Doliny Roztoki. Ścieżka ma kilka wersji, z których najdłuższa liczy 12 km. Na trasie można zobaczyć m.in. Źródło Rogaś, Rogasiową Polanę, Stary Kamieniołom czy Rezerwat Baniska.
Ścieżka o długości 5,3 km zlokalizowana jest w Przysietnicy na zboczach Pasma Radziejowej. Prowadzi na Polanę Tylowską, z której można podziwiać piękne panoramy Beskidu Sądeckiego. Atrakcją jest też bijące tu źródełko św. Kingi.